Cornell Dubilier Electronics SFA37S7.5K156B
SFA37S7.5K156B picture photo
Mfg. Part Number
SFA37S7.5K156B
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 7.5UF 10% 370VAC QC
Datasheet Download
SFA37S7.5K156B.pdf
Availability of SFA37S7.5K156B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFA37S7.5K156B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFA37S7.5K156B
Internal Part NumberEIS-SFA37S7.5K156B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package126
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance7.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Height - Seated (Max)1.680" (42.67mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFA37S7.5K156B
Related LinksSFA37S7, SFA37S7.5K156B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFA37S7.5K156B Details Description
Related parts for SFA37S7.5K156B
FIXED IND 22UH 330MA 950 MOHM datasheet.pdf
IC BUS TRCVR 3-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.62MM datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
54E2 ACT SW-83132/33/34 R=14.1 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A DO5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf