Cornell Dubilier Electronics SFA37S7.5K219B
SFA37S7.5K219B picture photo
Mfg. Part Number
SFA37S7.5K219B
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 7.5UF 10% 370VAC QC
Datasheet Download
SFA37S7.5K219B.pdf
Availability of SFA37S7.5K219B
QUANTITY
SFA37S7.5K219B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFA37S7.5K219B
Internal Part NumberEIS-SFA37S7.5K219B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance7.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Height - Seated (Max)2.310" (58.67mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFA37S7.5K219B
Related LinksSFA37S7, SFA37S7.5K219B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFA37S7.5K219B Details Description
Related parts for SFA37S7.5K219B
LED 1157 BASED 525NM GREEN 24VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3.5MSPS 10-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT-OFF ANVIL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0503 datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf