Cornell Dubilier Electronics SFA44T10K388B-F
SFA44T10K388B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFA44T10K388B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 5% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFA44T10K388B-F.pdf
Availability of SFA44T10K388B-F
QUANTITY
SFA44T10K388B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFA44T10K388B-F
Internal Part NumberEIS-SFA44T10K388B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Height - Seated (Max)3.870" (98.30mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFA44T10K388B-F
Related LinksSFA44T1, SFA44T10K388B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFA44T10K388B-F Details Description
Related parts for SFA44T10K388B-F
SWITCH DIP SIDE ACT 9POS datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC TRANSCVR BI-DIR 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DSUB SZ E DEEP STRT CLAMP ROHS datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf