Cornell Dubilier Electronics SFC37S25K291B
SFC37S25K291B picture photo
Mfg. Part Number
SFC37S25K291B
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 25UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC37S25K291B.pdf
Availability of SFC37S25K291B
QUANTITY
SFC37S25K291B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC37S25K291B
Internal Part NumberEIS-SFC37S25K291B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance25µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)3.030" (76.96mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC37S25K291B
Related LinksSFC37S, SFC37S25K291B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC37S25K291B Details Description
Related parts for SFC37S25K291B
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC 12-BIT SERIAL G.P. D/A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 330UF 20% 2.5V 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 2 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
250 FLAG P.LOCK 2P HSG(12MM) datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 20% 310VAC AXI datasheet.pdf