Cornell Dubilier Electronics SFC44S30K391B
SFC44S30K391B picture photo
Mfg. Part Number
SFC44S30K391B
Brief Description
CAP FILM 30UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC44S30K391B.pdf
Availability of SFC44S30K391B
QUANTITY
SFC44S30K391B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC44S30K391B
Internal Part NumberEIS-SFC44S30K391B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance30µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC44S30K391B
Related LinksSFC44S, SFC44S30K391B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC44S30K391B Details Description
Related parts for SFC44S30K391B
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
BOARD TARGET ACCESS A2500R24A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 3POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf