Cornell Dubilier Electronics SFC44T20K391B-F
SFC44T20K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC44T20K391B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 20UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC44T20K391B-F.pdf
Availability of SFC44T20K391B-F
QUANTITY
SFC44T20K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC44T20K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFC44T20K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance20µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC44T20K391B-F
Related LinksSFC44T2, SFC44T20K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC44T20K391B-F Details Description
Related parts for SFC44T20K391B-F
FIXED IND 220NH 200MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE CLIP BLADE 20A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LED IND 8MM GREEN 12V datasheet.pdf
EGW BECU datasheet.pdf
381 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
FUSE 750MA 63VAC/DC SLOW 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf