Cornell Dubilier Electronics SFC66S10K291B-F
SFC66S10K291B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC66S10K291B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 660VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC66S10K291B-F.pdf
Availability of SFC66S10K291B-F
QUANTITY
SFC66S10K291B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC66S10K291B-F
Internal Part NumberEIS-SFC66S10K291B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC660V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)3.030" (76.96mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC66S10K291B-F
Related LinksSFC66S1, SFC66S10K291B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC66S10K291B-F Details Description
Related parts for SFC66S10K291B-F
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MULTIMON 5V/3.3V 16-DIP datasheet.pdf
IC LINE DVR/RCVR DIFF PR 16QFN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
TIMER RELAY OFF DELAY datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 22MM datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256M 250MHZ 60TFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf