Cornell Dubilier Electronics SFC66S15K391B-F
SFC66S15K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC66S15K391B-F
Brief Description
CAP FILM 15UF 10% 660VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC66S15K391B-F.pdf
Availability of SFC66S15K391B-F
QUANTITY
SFC66S15K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC66S15K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFC66S15K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC66S15K391B-F
Related LinksSFC66S1, SFC66S15K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC66S15K391B-F Details Description
Related parts for SFC66S15K391B-F
RES SMD 1.47KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 675V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC 10V/10A 20V/5A datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf