Cornell Dubilier Electronics SFD44S35K391B
SFD44S35K391B picture photo
Mfg. Part Number
SFD44S35K391B
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 35UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFD44S35K391B.pdf
Availability of SFD44S35K391B
QUANTITY
SFD44S35K391B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFD44S35K391B
Internal Part NumberEIS-SFD44S35K391B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance35µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFD44S35K391B
Related LinksSFD44S, SFD44S35K391B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFD44S35K391B Details Description
Related parts for SFD44S35K391B
RES 160 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC OCTAL SER 8BIT R/R 24SSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 12POS VERT datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FUSE 250A 1000V datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 6.81"L X 4.25"W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 60V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf