Cornell Dubilier Electronics SFD44S35K391B
SFD44S35K391B picture photo
Mfg. Part Number
SFD44S35K391B
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 35UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFD44S35K391B.pdf
Availability of SFD44S35K391B
QUANTITY
SFD44S35K391B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFD44S35K391B
Internal Part NumberEIS-SFD44S35K391B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance35µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFD44S35K391B
Related LinksSFD44S, SFD44S35K391B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFD44S35K391B Details Description
Related parts for SFD44S35K391B
CONN BASE SIDE ENTRY SZ12 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC BLUETOOTH READY CTRLR 76VQFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
SS TIE 7.9"L 200LB METAL datasheet.pdf
IC MCU 8051 8KB ADC QFN20 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf