Cornell Dubilier Electronics SFD44T45K391B-F
SFD44T45K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFD44T45K391B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 45UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFD44T45K391B-F.pdf
Availability of SFD44T45K391B-F
QUANTITY
SFD44T45K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFD44T45K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFD44T45K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance45µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFD44T45K391B-F
Related LinksSFD44T4, SFD44T45K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFD44T45K391B-F Details Description
Related parts for SFD44T45K391B-F
FIXED IND 18UH 2.66A 61 MOHM TH datasheet.pdf
IC 2DVR/2RCVR RS-232 5V 20-DIP datasheet.pdf
SLIDE JUMPER WTL/Q/W SAKT 10POS datasheet.pdf
DC-DC CONVERTERS 5V 8A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 310 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
14 POS RTANG HDR ASSY W/GASKET datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO-214AB datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf