Cornell Dubilier Electronics SFD66T20K391B-F
SFD66T20K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFD66T20K391B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 20UF 10% 660VAC QC TERM
Datasheet Download
SFD66T20K391B-F.pdf
Availability of SFD66T20K391B-F
QUANTITY
SFD66T20K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFD66T20K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFD66T20K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
Features*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFD66T20K391B-F
Related LinksSFD66T2, SFD66T20K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFD66T20K391B-F Details Description
Related parts for SFD66T20K391B-F
CONN RECPT 9POS .100 POLAR 15AU datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERTIAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM PNP-NC SHIELDED datasheet.pdf
IC DSP 16BIT 600MHZ 289CSPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 2POS GOLD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 17.5A datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 13/16" datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS CABLE SKT datasheet.pdf