Cornell Dubilier Electronics SFD66T30K391B-F
SFD66T30K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFD66T30K391B-F
Brief Description
CAP FILM 30UF 10% 660VAC QC TERM
Datasheet Download
SFD66T30K391B-F.pdf
Availability of SFD66T30K391B-F
QUANTITY
SFD66T30K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFD66T30K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFD66T30K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFD66T30K391B-F
Related LinksSFD66T3, SFD66T30K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFD66T30K391B-F Details Description
Related parts for SFD66T30K391B-F
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 400V 120MA 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 150W 15V 10A datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
MOD DDR2 SDRAM 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf