Cornell Dubilier Electronics SFD66T35K475B-F
SFD66T35K475B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFD66T35K475B-F
Brief Description
CAP FILM 35UF 10% 660VAC QC TERM
Datasheet Download
SFD66T35K475B-F.pdf
Availability of SFD66T35K475B-F
QUANTITY
SFD66T35K475B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFD66T35K475B-F
Internal Part NumberEIS-SFD66T35K475B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm), Lip
Height - Seated (Max)5.030" (127.76mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFD66T35K475B-F
Related LinksSFD66T3, SFD66T35K475B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFD66T35K475B-F Details Description
Related parts for SFD66T35K475B-F
CAP CER 220PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
SHRINK TAPE BLACK 1 1/2" X 16' datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 2X12V -5V 125W datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .046" datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRAIGHT .50" NATURL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IGBT 1200V 240A 830W TO264 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.28A 210 MOHM datasheet.pdf