Sullins Connector Solutions SFH11-NPPC-D04-ST-BK
SFH11-NPPC-D04-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SFH11-NPPC-D04-ST-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
SFH11-NPPC-D04-ST-BK.pdf
Availability of SFH11-NPPC-D04-ST-BK
QUANTITY
SFH11-NPPC-D04-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SFH11-NPPC-D04-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SFH11-NPPC-D04-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSFH11
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFH11-NPPC-D04-ST-BK
Related LinksSFH11-NPPC, SFH11-NPPC-D04-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SFH11-NPPC-D04-ST-BK Details Description
Related parts for SFH11-NPPC-D04-ST-BK
EVALUATION MODULE FOR ADS5270 datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 42.5A 480V .250"QC datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf
OSC VCXO 233.639MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP FILM 700UF 10% 750VDC SCREW datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 PIN RECP datasheet.pdf
CONN PLUG MALE M12 8POS GOLD IDC datasheet.pdf