Sullins Connector Solutions SFH210-PPEC-D10-ID-BK
SFH210-PPEC-D10-ID-BK picture photo
Mfg. Part Number
SFH210-PPEC-D10-ID-BK
Brief Description
CONN HEADER .100" 20POS
Datasheet Download
SFH210-PPEC-D10-ID-BK.pdf
Availability of SFH210-PPEC-D10-ID-BK
QUANTITY
SFH210-PPEC-D10-ID-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SFH210-PPEC-D10-ID-BK
Internal Part NumberEIS-SFH210-PPEC-D10-ID-BK
SeriesSFH210
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFH210-PPEC-D10-ID-BK
Related LinksSFH210-PPE, SFH210-PPEC-D10-ID-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SFH210-PPEC-D10-ID-BK Details Description
Related parts for SFH210-PPEC-D10-ID-BK
CONN HEADER VERT .100 4POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
BOX ALUMINUM NAT 60"L X 36"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf