Sullins Connector Solutions SFH213-PPEC-D20-ID-BK
SFH213-PPEC-D20-ID-BK picture photo
Mfg. Part Number
SFH213-PPEC-D20-ID-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET .100" 40POS
Datasheet Download
SFH213-PPEC-D20-ID-BK.pdf
Availability of SFH213-PPEC-D20-ID-BK
QUANTITY
SFH213-PPEC-D20-ID-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SFH213-PPEC-D20-ID-BK
Internal Part NumberEIS-SFH213-PPEC-D20-ID-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesSFH213
PackagingTray
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFH213-PPEC-D20-ID-BK
Related LinksSFH213-PPE, SFH213-PPEC-D20-ID-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SFH213-PPEC-D20-ID-BK Details Description
Related parts for SFH213-PPEC-D20-ID-BK
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC LATCH/DECODER/DRIVER 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
KEX10(B)C datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8DSO datasheet.pdf