Vishay Semiconductor/Opto Division SFH600-0X001
SFH600-0X001 picture photo
Mfg. Part Number
SFH600-0X001
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
SFH600-0X001.pdf
Availability of SFH600-0X001
QUANTITY
SFH600-0X001 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFH600-0X001
Internal Part NumberEIS-SFH600-0X001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)40% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)80% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)3.2µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ)2µs, 2.5µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.25V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFH600-0X001
Related LinksSFH600, SFH600-0X001 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
SFH600-0X001 Details Description
Related parts for SFH600-0X001
CAP TANT 10UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/ADJ 1A 16TSSOP datasheet.pdf
FTG TEE W/DIV BR LD/LDP/CD10 WHT datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf