Vishay Semiconductor/Opto Division SFH600-1X007T
SFH600-1X007T picture photo
Mfg. Part Number
SFH600-1X007T
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD
Datasheet Download
SFH600-1X007T.pdf
Availability of SFH600-1X007T
QUANTITY
SFH600-1X007T Order Process
Ship out your order
Specifications of SFH600-1X007T
Internal Part NumberEIS-SFH600-1X007T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)63% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)125% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)3.2µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ)2µs, 2.5µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.25V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package6-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFH600-1X007T
Related LinksSFH600, SFH600-1X007T Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
SFH600-1X007T Details Description
Related parts for SFH600-1X007T
IC REG LDO 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RECEIVER BALANCED 630OHM UNDAMPD datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 25POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
3/4" X 2" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
26500 12C 9#20 3#16 P TH PLUG datasheet.pdf
4,7UF 100V 6,3X5,8 datasheet.pdf
4700UF 100V 40X50MM 85C 12000H datasheet.pdf