Vishay Semiconductor/Opto Division SFH6136-X016
SFH6136-X016 picture photo
Mfg. Part Number
SFH6136-X016
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8DIP
Datasheet Download
SFH6136-X016.pdf
Availability of SFH6136-X016
QUANTITY
SFH6136-X016 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFH6136-X016
Internal Part NumberEIS-SFH6136-X016
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationOMV-771-2014-Rev-0 31/Mar/2015
Standard Package2,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)19% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)200ns, 200ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)25V
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.6V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.400", 10.16mm)
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFH6136-X016
Related LinksSFH613, SFH6136-X016 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
SFH6136-X016 Details Description
Related parts for SFH6136-X016
IC 5V PCM CODEC-FILTER 20-SOIC W datasheet.pdf
OPTOISOLTR 2.5KV 4CH DARL 16SOIC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 6POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 5NS 144BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf