Sullins Connector Solutions SFM210-LPPE-S43-SC-BK
SFM210-LPPE-S43-SC-BK picture photo
Mfg. Part Number
SFM210-LPPE-S43-SC-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Header 43 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
SFM210-LPPE-S43-SC-BK.pdf
Availability of SFM210-LPPE-S43-SC-BK
QUANTITY
SFM210-LPPE-S43-SC-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SFM210-LPPE-S43-SC-BK
Internal Part NumberEIS-SFM210-LPPE-S43-SC-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSFM210
PackagingTube
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions43
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFM210-LPPE-S43-SC-BK
Related LinksSFM210-LPP, SFM210-LPPE-S43-SC-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SFM210-LPPE-S43-SC-BK Details Description
Related parts for SFM210-LPPE-S43-SC-BK
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 85A 8ULTRASO datasheet.pdf
IC DUAL OUTPUT DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE MODE datasheet.pdf
SWITCH 10POS DIP AUTODIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf