Sullins Connector Solutions SFM210-LPSE-S18-SC-BK
SFM210-LPSE-S18-SC-BK picture photo
Mfg. Part Number
SFM210-LPSE-S18-SC-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Header 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
SFM210-LPSE-S18-SC-BK.pdf
Availability of SFM210-LPSE-S18-SC-BK
QUANTITY
SFM210-LPSE-S18-SC-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SFM210-LPSE-S18-SC-BK
Internal Part NumberEIS-SFM210-LPSE-S18-SC-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSFM210
PackagingTube
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFM210-LPSE-S18-SC-BK
Related LinksSFM210-LPS, SFM210-LPSE-S18-SC-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SFM210-LPSE-S18-SC-BK Details Description
Related parts for SFM210-LPSE-S18-SC-BK
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
SOCKET LASER DIODE 4POS datasheet.pdf
MOD IGBT SIXPACK H-BRDG 1200V E2 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 100COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RF AMP 12DB GAIN 32WQFN datasheet.pdf
BOX II 4 ROW RECP ASSY 216 POS datasheet.pdf
CAP FILM 2 UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf