Cornell Dubilier Electronics SFP37S15K238B
SFP37S15K238B picture photo
Mfg. Part Number
SFP37S15K238B
Brief Description
CAP FILM 15UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFP37S15K238B.pdf
Availability of SFP37S15K238B
QUANTITY
SFP37S15K238B Order Process
Ship out your order
Specifications of SFP37S15K238B
Internal Part NumberEIS-SFP37S15K238B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package56
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.870" Dia (47.50mm), Lip
Height - Seated (Max)2.500" (63.50mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFP37S15K238B
Related LinksSFP37S, SFP37S15K238B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFP37S15K238B Details Description
Related parts for SFP37S15K238B
CIR BRKR 4A 480VAC 110VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FLACHSTECKER5,8X0,8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
COAX CABLE-TWINAXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 10W datasheet.pdf