Cornell Dubilier Electronics SFP44T10K238B-F
SFP44T10K238B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFP44T10K238B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFP44T10K238B-F.pdf
Availability of SFP44T10K238B-F
QUANTITY
SFP44T10K238B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFP44T10K238B-F
Internal Part NumberEIS-SFP44T10K238B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.870" Dia (47.50mm)
Height - Seated (Max)2.500" (63.50mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
Features*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFP44T10K238B-F
Related LinksSFP44T1, SFP44T10K238B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFP44T10K238B-F Details Description
Related parts for SFP44T10K238B-F
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC ADC 1CH 16B 3V 150KSPS 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN TERM BLCK 10POS 15MM 1-8AWG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf