Vishay/BCcomponents SFR16S0001000FA500
SFR16S0001000FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001000FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001000FA500.pdf
Availability of SFR16S0001000FA500
QUANTITY
SFR16S0001000FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001000FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001000FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001000FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001000FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001000FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001000FA500
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 10% 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 21POS .3M datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES 27K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf