Vishay/BCcomponents SFR16S0001000FR500
SFR16S0001000FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001000FR500
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001000FR500.pdf
Availability of SFR16S0001000FR500
QUANTITY
SFR16S0001000FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001000FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001000FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001000FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001000FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001000FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001000FR500
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5.75A POWERFLAT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
IC DGTL POT 2CH 100K 16UTQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH DIP 25MA 4 POS GOLD 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H GOLD datasheet.pdf