Vishay/BCcomponents SFR16S0001000JA100
SFR16S0001000JA100 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001000JA100
Brief Description
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001000JA100.pdf
Availability of SFR16S0001000JA100
QUANTITY
SFR16S0001000JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001000JA100
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001000JA100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001000JA100
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001000JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001000JA100 Details Description
Related parts for SFR16S0001000JA100
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPDT ROLL 30V datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
350 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NC 2.5A 125V datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf