Vishay/BCcomponents SFR16S0001001FR500
SFR16S0001001FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001001FR500
Brief Description
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001001FR500.pdf
Availability of SFR16S0001001FR500
QUANTITY
SFR16S0001001FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001001FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001001FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001001FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001001FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001001FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001001FR500
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 15 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES MO 2W 100K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 129K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
METRIC MAT BLACK 1200MM X 950MM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf