Vishay/BCcomponents SFR16S0001001JA500
SFR16S0001001JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001001JA500
Brief Description
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001001JA500.pdf
Availability of SFR16S0001001JA500
QUANTITY
SFR16S0001001JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001001JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001001JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001001JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001001JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001001JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001001JA500
RES SMD 5.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 10-MSOP datasheet.pdf
ID SENSOR RFID MODULE datasheet.pdf
RES 365 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER 44 X 15 WHITE datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf