Vishay/BCcomponents SFR16S0001002JR500
SFR16S0001002JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001002JR500
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001002JR500.pdf
Availability of SFR16S0001002JR500
QUANTITY
SFR16S0001002JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001002JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001002JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001002JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001002JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001002JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001002JR500
CABLE CAT5 FTP PATCHCROSSOVER 3M datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC SARAM 128KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO216 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf