Vishay/BCcomponents SFR16S0001003JA500
SFR16S0001003JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001003JA500
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001003JA500.pdf
Availability of SFR16S0001003JA500
QUANTITY
SFR16S0001003JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001003JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001003JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001003JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001003JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001003JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001003JA500
IC REG CTRLR PWM CM 8-MINIDIP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 33K OHM 1008 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC59-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.23A TO92-3 datasheet.pdf