Vishay/BCcomponents SFR16S0001009JA500
SFR16S0001009JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001009JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001009JA500.pdf
Availability of SFR16S0001009JA500
QUANTITY
SFR16S0001009JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001009JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001009JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001009JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001009JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001009JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001009JA500
FIXED IND 220NH 670MA 270 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 3MSPS LP 48-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 44POS VERT .112" datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf