Vishay/BCcomponents SFR16S0001022FA500
SFR16S0001022FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001022FA500
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001022FA500.pdf
Availability of SFR16S0001022FA500
QUANTITY
SFR16S0001022FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001022FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001022FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001022FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001022FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001022FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001022FA500
DIE SET 6 POSITION MODULAR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER ICEPIC3 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.27MM PF LOPRO IDT RL-B WHT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
5 kV RMS Quad-Channel Digital Isolators IC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf