Vishay/BCcomponents SFR16S0001023FA500
SFR16S0001023FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001023FA500
Brief Description
RES 102K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001023FA500.pdf
Availability of SFR16S0001023FA500
QUANTITY
SFR16S0001023FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001023FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001023FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001023FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001023FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001023FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001023FA500
TRANS PREBIAS PNP 0.2W SOT363 datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 20% 8-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 68 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 3.79"L X 3.79"W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SLOTTED HDR ASSY datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN FPC VERT 15POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf