Vishay/BCcomponents SFR16S0001029FR500
SFR16S0001029FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001029FR500
Brief Description
RES 10.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001029FR500.pdf
Availability of SFR16S0001029FR500
QUANTITY
SFR16S0001029FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001029FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001029FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001029FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001029FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001029FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001029FR500
CONN HEADER VERT 40POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 266MHZ 352TBGA datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET 20AWG HE CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 135MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf