Vishay/BCcomponents SFR16S0001053FA500
SFR16S0001053FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001053FA500
Brief Description
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001053FA500.pdf
Availability of SFR16S0001053FA500
QUANTITY
SFR16S0001053FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001053FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001053FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001053FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001053FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001053FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001053FA500
IC NON-VOLATILE REG MUX 16-TSSOP datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 150NS 40DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 20A TO-3P datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 340MA 1.96 OHM datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf