Vishay/BCcomponents SFR16S0001070FR500
SFR16S0001070FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001070FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 107 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001070FR500.pdf
Availability of SFR16S0001070FR500
QUANTITY
SFR16S0001070FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001070FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001070FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001070FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001070FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001070FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001070FR500
DIODE RF SW 50V 50MA SOD-323 datasheet.pdf
RA STB HDR PWRBLADE F/G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 0.125A datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRAND 16AWG WH/BN 1000' datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf