Vishay/BCcomponents SFR16S0001101FA500
SFR16S0001101FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001101FA500
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001101FA500.pdf
Availability of SFR16S0001101FA500
QUANTITY
SFR16S0001101FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001101FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001101FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001101FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001101FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001101FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001101FA500
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf