Vishay/BCcomponents SFR16S0001102FR500
SFR16S0001102FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001102FR500
Brief Description
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001102FR500.pdf
Availability of SFR16S0001102FR500
QUANTITY
SFR16S0001102FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001102FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001102FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001102FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001102FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001102FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001102FR500
FILM CLEAR 4 X 6" 2 SHEETS datasheet.pdf
JUNCTION BOX 1 GANG PWR RTD WHT datasheet.pdf
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LAMP NEON T3-1/4 MINI BAYONET datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 383MBGA datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf