Vishay/BCcomponents SFR16S0001102JR500
SFR16S0001102JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001102JR500
Brief Description
RES 11K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001102JR500.pdf
Availability of SFR16S0001102JR500
QUANTITY
SFR16S0001102JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001102JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001102JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001102JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001102JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001102JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001102JR500
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP datasheet.pdf