Vishay/BCcomponents SFR16S0001104JA500
SFR16S0001104JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001104JA500
Brief Description
RES 1.1M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001104JA500.pdf
Availability of SFR16S0001104JA500
QUANTITY
SFR16S0001104JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001104JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001104JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001104JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001104JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001104JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001104JA500
OPTOISOLTR 7.5KV TRIAC 6DIP SMD datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 50V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 150MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf