Vishay/BCcomponents SFR16S0001109JA500
SFR16S0001109JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001109JA500
Brief Description
RES 11 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001109JA500.pdf
Availability of SFR16S0001109JA500
QUANTITY
SFR16S0001109JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001109JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001109JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001109JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001109JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001109JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001109JA500
JUMPER-H1505TR/A2015W/H1505TR10" datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC MPU I186 25MHZ 80QFP datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BARRIER STR 2.5X2.5X48" datasheet.pdf
TRANSFORMER GROUND FAULT RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf