Vishay/BCcomponents SFR16S0001130FR500
SFR16S0001130FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001130FR500
Brief Description
RES 113 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001130FR500.pdf
Availability of SFR16S0001130FR500
QUANTITY
SFR16S0001130FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001130FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001130FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001130FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001130FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001130FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001130FR500
IC MAGNETIC FIELD SENSOR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
IC AUDIO PROC 28TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A MFLAT datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RECEPT ASSY W/KEYS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf