Vishay/BCcomponents SFR16S0001180FA500
SFR16S0001180FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001180FA500
Brief Description
RES 118 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001180FA500.pdf
Availability of SFR16S0001180FA500
QUANTITY
SFR16S0001180FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001180FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001180FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001180FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001180FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001180FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001180FA500
IC EEPROM 32KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SINGLE INVERTER GATE SC70-5 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 50MA 48V datasheet.pdf
RFID TRANSPONDER IN-LAY 13.56MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 4POS GOLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS SOT-23-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
OSC XO 7.3738MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
CABLE 18POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf