Vishay/BCcomponents SFR16S0001201JA500
SFR16S0001201JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001201JA500
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001201JA500.pdf
Availability of SFR16S0001201JA500
QUANTITY
SFR16S0001201JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001201JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001201JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001201JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001201JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001201JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001201JA500
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf