Vishay/BCcomponents SFR16S0001203JA500
SFR16S0001203JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001203JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001203JA500.pdf
Availability of SFR16S0001203JA500
QUANTITY
SFR16S0001203JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001203JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001203JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001203JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001203JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001203JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001203JA500
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.80MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING STRAIN RELI datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.3V 4-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf