Vishay/BCcomponents SFR16S0001209JA500
SFR16S0001209JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001209JA500
Brief Description
RES 12 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001209JA500.pdf
Availability of SFR16S0001209JA500
QUANTITY
SFR16S0001209JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001209JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001209JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)