Vishay/BCcomponents SFR16S0001212FA500
SFR16S0001212FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001212FA500
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001212FA500.pdf
Availability of SFR16S0001212FA500
QUANTITY
SFR16S0001212FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001212FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001212FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001212FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001212FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001212FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001212FA500
GDT 230V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 9000UF 100V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
WX 1010 SOLDER STATION W/WXP120 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
8347B106 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
BS-331 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf