Vishay/BCcomponents SFR16S0001213FR500
SFR16S0001213FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001213FR500
Brief Description
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001213FR500.pdf
Availability of SFR16S0001213FR500
QUANTITY
SFR16S0001213FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001213FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001213FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001213FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001213FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001213FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001213FR500
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 200A 600V T-LAG CLASS J datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 34.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
UMY5-4854 SAFETY MAT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf