Vishay/BCcomponents SFR16S0001241FA500
SFR16S0001241FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001241FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001241FA500.pdf
Availability of SFR16S0001241FA500
QUANTITY
SFR16S0001241FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001241FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001241FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001241FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001241FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001241FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001241FA500
RES SMD 453K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 44POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A 2.2MM TIN datasheet.pdf
CAP CER 4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY RF SPST 500MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 2.6A SSOT3 datasheet.pdf